Найпоширенішим урологічним захворюванням серед чоловіків похилого віку є аденома простати, сучасна назва якої – гіперплазія передміхурової залози. Це вузликове доброякісне новоутворення з тканин простати. Сам термін «гіперплазія» означає розростання тканини, і оскільки вона розташована уздовж сечівника, то і основні симптоми пов'язані з його здавлюванням.
Клінічні прояви захворювання досить різноманітні і залежать від форми і стадії хвороби, а також від віку чоловіка. Серед них, зокрема, – часте сечовипускання маленькими порціями, слабкий струмінь, часті позиви до сечовипускання в нічний час. Якщо довго не звертати уваги на ці симптоми, то вони можуть привести до серйозних ускладнень – гострої затримки сечі, інфекцій сечовивідних шляхів, каменів у сечовому міхурі, розривів сечового міхура і навіть до ураження нирок.
Лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози може бути консервативним і оперативним. І тільки лікар може правильно визначити, який з методів вам показаний. Це залежить від віку, симптомів, ускладнень, супутніх захворювань і деяких інших причин.
Найчастіше для лікування аденоми простати з помірно вираженими симптомами застосовують медикаментозну терапію. Для полегшення основних симптомів використовують наступні препарати:
група препаратів, що поліпшують сечовипускання за рахунок спазмолітичного ефекту (доксазозин, теразозин);
група препаратів, що зменшують розміри простати, впливаючи на гормони (фінастерид, дутастерид);
комбінована терапія двома групами препаратів.
У випадках неефективності консервативного лікування, пацієнту запропонують оперативне лікування аденоми простати. Головною метою хірургічних операцій є повне або часткове видалення передміхурової залози, яка своїм розміром спричинює основні симптоми.
Найбільш поширені операції, що застосовуються для лікування аденоми простати:
трансуретральна резекція простати;
аденомектомія;
простатектомія.
Також все частіше застосовують малоінвазивні втручання при аденомі простати. Це ендоскопічна терапія передміхурової залози за допомогою спеціального лазера: абляція, енуклеація і вапоризація.
Незалежно від обраного методу лікування, абсолютно всім призначається дієтичне харчування, що виключає алкоголь, паління, каву, гострі й смажені страви, а також передбачає контроль приймання рідини, особливо в нічний час.
Також можуть рекомендувати фізіотерапевтичні процедури і лікувальну фізкультуру. Важливо бути активним, оскільки навіть мінімальні фізичні вправи можуть поліпшити кровопостачання і посприяти зниженню прояву симптомів.
Ще однин важливий фактор профілактики – підтримка імунітету. Переохолодження та застуда можуть призвести до посилення симптомів захворювання. Саме тому слід тепло одягатися, не сидіти на холодному і не пити холодні напої.