Аденома простати - доброякісна пухлина, яка розвивається з тканин передміхурової залози у вигляді маленьких вузликів. Відповідно до того як зростає пухлина, вона здавлює сечовипускальний канал, що призводить до виникнення головного симптому захворювання – проблеми з відтоком сечі.
Головна ознака, за якою аденома відрізняється від раку простати , – її доброякісне зростання, тобто пухлина не метастазує в кістки та інші органи організму, як це буває у випадку раку.
Статистика свідчить, що більше половини чоловіків після 50 років стикаються з симптомами захворювання. На жаль,до цієї патології схильні не тільки літні чоловіки, а й молоді. Але чим вище вік, тим зростають шанси виявити захворювання. Серед усіх урологічних патологій чоловіків старшого віку, аденома простати займає перше місце за поширеністю.
Бажаючи уникнути аденоми простати, чоловіки цікавляться: які основні причини розвитку захворювання і чи можна на них вплинути, щоб попередити хворобу? Але на ці питання є не так вже й багато відповідей. Вчені припускають, що такий стан організму є лише проявом так званого чоловічого клімаксу. Він настає з віком і пов'язаний з порушенням балансу між андрогенними та естрогенними гормонами.
Сексуальна орієнтація, статева активність, шкідливі звички і супутні захворювання не впливають на розвиток аденоми простати.
Єдині рекомендації, які дають лікарі в якості профілактики, це:
профілактичні огляди уролога, особливо чоловікам старшого віку після 45 років;
правильне і раціональне харчування з достатньою кількістю білків, жирів і вуглеводів, а також вітамінів і мінералів;
мінімізація паління , вживання алкогольних напоїв і наркотичних речовин;
достатня рухова активність;
підтримка нормальної маси тіла.
Найчастіше розвиток пухлини починається з центральної частини органу. Залежно від того, з якого боку вона росте, виділяють кілька її форм:
підміхурова (коли пухлина росте у напрямку прямої кишки);
внутрішньоміхурова (у напрямку сечового міхура);
ретротрігональна.
Від розташування пухлини, її спрямованості і стадії залежить симптоматика захворювання. За стадіями виділяють наступні три види:
компенсації:серед симптомів виділяють часті (особливо в нічний час) позиви до сечовипускання з тонким струменем сечі;
субкомпенсації: чоловік може випорожнюватися тільки маленькими порціями, іноді в сечі є кров і може спостерігатися гостра затримка сечі;
декомпенсації: сеча виділяється маленькими краплями, каламутна і з домішками крові.
Наявність зазначених симптомів повинна підштовхнути чоловіка піти до лікаря, а того, в свою чергу, провести діагностику:
пальпація передміхурової залози (визначення величини і консистенції простати);
загальний аналіз сечі і визначення рівня простатичного специфічного антигену в крові;
трансректальне УЗД;
екскреторна урографія.
У разі виявлення гіперплазії передміхурової залози, лікар визначає метод лікування патології.